Ханс Кристијан Ерстед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Ханс Кристијан Ерстед
Hans Christian Ørsted daguerreotype.jpg
Ханс Кристијан Ерстед
Роден 14 август 1777(1777-08-14)
Рудкебинг, Данска
Починал 9 март 1851(1851-03-09) (воз. 73 г.)
Копенхаген, Данска
Националност Данец
Полиња физика, хемија
Познат по електромагнетизам
Влијание од Имануел Кант
Потпис

Ханс Кристијан Ерстед (1777 - 9 март 1851), дански физичар, пронаоѓач на магнетниот ефект на електричната енергија и основач на науката и електромагнетизмот.