Нарва

Координати: 59°22′33″N 28°11′46″E / 59.37583° СГШ; 28.19611° ИГД / 59.37583; 28.19611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарва
Замокот Нарва
Замокот Нарва
Знаме на НарваГрб на Нарва
Нарва is located in Estonia
Нарва
Нарва
Местоположба на Нарва во Естонија
Координати: 59°22′33″N 28°11′46″E / 59.37583° СГШ; 28.19611° ИГД / 59.37583; 28.19611
Држава Естонија
Округ Ида-Виру
Површина
 • Вкупна84,54 км2 (32,63 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002500000025 м
Население (2013)
 • Вкупно58.663
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
Етнички групи
 • Естонци4.1%
 • Руси87.6%
 • други7%
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код20001 до 21020
Повик. бр.(+372) 035
Мреж. местоwww.narva.ee

Нарва е трет најголем град во Естонија. Се наоѓа на најисточната точка на Естонија, на границата со Русија. Градот лежи на реката Нарва, која извира од езерото Пејпус.

Население[уреди | уреди извор]

Православната црква „Воскресение Христово“ во Нарва

На 1 јануари 2013 во Нарва живееле 62,078 жители, односно имало намалување на населението кое пред две години броело 64,667 жители.[1][2] 93.85% од населението на Нарва знае да зборува руски јазик, а 82% од населението се Руси.[2] Естонците сочинуваат 3.86% од вкупното население.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Narva in figures 2013“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-07-07. Посетено на 2015-05-01.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Narva in figures 2010“ (PDF). Narva City Government. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-06-26. Посетено на 29 November 2011.