Раквере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раквере
Град
Општина
Знаме на РаквереГрб на Раквере
Гесло: Väge täis (Full of might)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Estonia" does not existМестоположба на градот на картата на Естонија
Координати: 59°21′N 26°21′E / 59.350° СГШ; 26.350° ИГД / 59.350; 26.350Координати: 59°21′N 26°21′E / 59.350° СГШ; 26.350° ИГД / 59.350; 26.350
Земја Естонија
ОкругЉаене-Виру
Површина
 • Вкупна10,64 км2 (411 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008200000082 м
Население (2013)
 • Вкупно15.264
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Етнички групи
 • Естонци88%
 • Руси8%
 • останати2.8%
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код44306
Повик. бр.(+372) 032
Рег. таб.R
Мреж. местоrakvere.ee

Раквере (естонски: Rakvere, германски: Wesenberg, руски: Раквере) — град и општина во северниот дел на Естонија, со население од 15,264 жители според податоци од 2013 година, и главен град на округот Љаене-Виру.

Историја[уреди | уреди извор]

Раквере за првпат се споменува во 13 век, бидејќи се наоѓал во близина на феудален дворец.

Во праисторијата и раниот среден век, Естонците градот го викале Тарбапеа. На 18 февруари 1268 година во близина на градот се одвила битка помеѓу руските сили и комбинираните сили на германските и данските крстоносците.

Во годините 1347-1558 градот бил во сопственост на Ливонскиот ред. По овој период, градот бил под власт на Русија и Шведска. Во текот на Северната војна, градот бил вклучен во териториите на Русија.

Во периодот од 1919 до 1940 и од 1991 година градот станал дел од независна Естонија.

Население[уреди | уреди извор]

Година 1889 1897 1922 1970[1] 1979[2] 1989[3] 2000[4] 2011[5]
arv % arv % arv % arv % arv % arv % arv % arv %
Етничка група 3507 100 5890 100 7663 100 17891 100 19011 100 19822 100 17097 100 15264 100
Естонци 89,9 13292 74,29 14550 76,53 14902 75,18 14496 84,79 13445 88,08
Германци 3,34
Руси 3.97 3441 19,23 3326 17,50 3545 17,88 1845 10,79 1371 8,98
Финци 394 2,20 406 2,14 396 2,00 277 1,62 137 0,90
Украинци 410 2,29 355 1,87 507 2,56 218 1,28 150 0,98
Белоруси 106 0,59 108 0,57 171 0,86 69 0,40 46 0,30
Останати 1,29 248 1,39 266 1,40 301 1,52 192 1,12 115 0,75

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Население районов, городов и поселков городского типа Эстонской ССР : по данным Всесоюзной переписи населения на 15 января 1970 года. Таллинн, 1972.
  2. Eesti Vabariigi maakondade, linnade ja alevite rahvastik. 1. osa, Rahvaarv rahvuse, perekonnaseisu, hariduse ja elatusallikate järgi : 1989. a. rahvaloenduse andmed : statistikakogumik. Tallinn, 1990, lk. 27
  3. Eesti Vabariigi maakondade, linnade ja alevite rahvastik. 1. osa, Rahvaarv rahvuse, perekonnaseisu, hariduse ja elatusallikate järgi : 1989. a. rahvaloenduse andmed : statistikakogumik. Tallinn, 1990, lk. 32
  4. Päring Statistikaameti andmebaasist
  5. Päring Statistikaameti andmebaasist