Пилва

Координати: 58°03′14″N 27°03′16″E / 58.05389° СГШ; 27.05444° ИГД / 58.05389; 27.05444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пилва
Põlva
Град
Поглед на Пилва
Знаме на ПилваГрб на Пилва
Пилва is located in Estonia
Пилва
Пилва
Местоположба на градот на картата на Естонија
Координати: 58°03′14″N 27°03′16″E / 58.05389° СГШ; 27.05444° ИГД / 58.05389; 27.05444
Земја Естонија
Округ Пилва
Основање13 век
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно5.115
 • Густина93/км2 (240/ми2)
Етнички состав
 • Естонци97%
 • други3%
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код63308
Повик. бр.(+372) 799
Рег. таб.O

Пилва (естонски: Põlva) — град во југоисточна Естонија, главен град на округот Пилва и центар на парохијата Полва. Основан е во 13 век. Населението во 2021 година изнесувало 5.115 жители.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Црква во Пилва

Името „Пилва“ (Põlva) се појавило во историските записи во 1452 година. Се претпоставува дека името потекнува од естонскиот збор за „колено“ (põlv). Легендата вели дека една девојка била замрзната во клекната положба во црквата Света Марија за да го оддалечи ѓаволот. Така наводно градот го добил името.

Историја[уреди | уреди извор]

Пилва била стара воена раскрсница помеѓу северот и југот на Ливонија. Околу 1240 година, набргу по христијанизацијата на Естонија, монасите Бернардини изградиле црква, која ја посветиле на Дева Марија. Црквата била подредена на Дорпатската епископија. Истата парохија била резултат на Ливонската војна, а останала под руска доминација во 16 век. Во 1582 година станал дел од Дорпатското Војводство под полски суверенитет, а подоцна и припаднало на Шведска. Во 1721 година, со Договорот од Нистад, Естонија и Ливонија ѝ биле отстапени на Русија. Тогаш Пилва и нејзината црковна парохија најпрво припаѓале на округот Тарту, а од 1783 година на новоформираната округ Виру, дел од гувернерот на Ливонија.

Градот бил развиен околу црквата Св. Марија. Во 1931 година била завршена железницата од Тарту до Печори преку Пилва. Населението на Пилва почнало брзо да расте и градот почнал да се развива кога Пилва станал центар на реонот Пилва формиран во 1950 година. Градот растел околу неговото вештачко езеро, чии песочни брегови биле преполни со туристи во текот на летото. На 10 август 1993 година Пилва ги добила градските права.

Култура и Спорт[уреди | уреди извор]

Споменик на Естонската војна за независност во Пилва

Во лето, во Пилва се одржуваат интересни музички фестивали. Фестивалот Интсикурму е главно наменет за младите луѓе - добра музика и визуелни слики на ѕидовите, кои се одржуваат во нежни августовски ноќи.

Жителите на Пилва отсекогаш биле позитивни, младешки и љубители на спортот. Во и надвор од градот може да се практикуваат многу активности, од пливање до јавање. Новата гимназија дава одлични можности за спортување, а стрелачката галерија на Пилва била дом на врвни спортисти кои победувале на различни натпревари. Ракометот, кој може да се практикува во локалното спортско училиште, несомнено е популарен во Пилва. Професионалните играчи од Ракометниот клуб Сервити четири пати станале шампиони на Естонија, а клубот е сериозен конкурент и надвор од Естонија.

Разновидниот пејзаж нуди неисцрпни можности за оние кои сакаат трчање, ориентирање или возење велосипед. Ова сигурно го олеснува успехот на спортистите на Ориентациониот клуб Кобрас на натпреварите и ги поттикнува да организираат спортски настани. Фудбалскиот клуб Пилва Лотос е основан во 1994 година. Еден од најголемите спортски клубови во округот со повеќе од 30 играчи кои играле за естонската репрезентација. Лотоспарк е фудбалски стадион кој е кооперативен проект помеѓу градот, Естонската фудбалска федерација и клубот. Стадионот е покриен со синтетички тревник од трета генерација, а неговите системи за осветлување и подгревање се опремени според меѓународните барања. Стадионот бил официјално отворен на 7 ноември 2004 година.

Покрај спортот, жителите на Пилва се занимаваат и со уметност и музика. Во уметничкото училиште во Пилва може да се научи сликарство, графички уметности и керамика; делата на различни уметници се изложени во галеријата Маарја. Музичкото училиште обезбедува музичко образование, а постои и ансамбл од млади луѓе, дувачки оркестар, малиот симфониски оркестар и голем број хорови.

Политика[уреди | уреди извор]

Во октомври 2013 година, по општинските избори, Пилва се спои со околната парохија Пилва и затоа го загуби општинскиот статус.

Пред тоа, градскиот совет се состоел од 17 членови избрани на 18 октомври 2009 година. Владата се состоела од пет члена кои биле избрани од советот на 20 ноември 2009 година. Тармо Там, кој бил градоначалник на Пилва повеќе од 11 години, преминал во парламентот во април 2011 година.[1][2] Од 11 мај 2011 година градоначалник бил Георг Пелисаар.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Пилва била збратимена со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. plats 1a, Lossi; Tallinn, 15165; Registrikood: 74000101; Tel: +372 631 6331; Faks: +372 631 6334; Riigikogu@riigikogu.ee. „Riigikogu“. Riigikogu (естонски). Посетено на 2022-04-01.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
  2. „LounaLeht.ee“. www.lounaleht.ee. Посетено на 2022-04-01.
  3. „Georg Pelisaar valiti Põlva linnapeaks“. Uudised (естонски). 2011-05-11. Посетено на 2022-04-01.