Антсла

Координати: 57°49′45″N 26°31′44″E / 57.82917° СГШ; 26.52889° ИГД / 57.82917; 26.52889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Антсла
Antsla
Град
Поглед на Антсла
Знаме на АнтслаГрб на Антсла
Антсла is located in Estonia
Антсла
Антсла
Местоположба на градот на картата на Естонија
Координати: 57°49′45″N 26°31′44″E / 57.82917° СГШ; 26.52889° ИГД / 57.82917; 26.52889
Земја Естонија
Округ Виру
Основање1405
Површина
 • Вкупна2,89 км2 (1,12 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно1.311
 • Густина450/км2 (1,200/ми2)
Етнички состав
 • Естонци98,4%
 • други1,6%
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Антсла (естонски: Antsla) — град во југоисточна Естонија, во округот Виру. Градот е центар на парохијата Антсла. Антсла е создадена во 1405 година, додека во 1938 година стекнал ранг на град.

Антсла се наоѓа на железничката пруга Валга-Печори, но од 2001 година железничкиот сообраќај на линијата е неактивен. Градот има индустрија на производство на мебел.

Географска положба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на југоисточниот дел на Естонија во близина на железничката пруга Валга-Псков. Растојанието до административниот центар на округот - градот Виру, е 27 километри.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2018 година, во градот живееле 1.311 луѓе, од кои 98,4% биле Естонци.

година 1922 1926 1934 1959 1970 1979 1989 2000 2003 2011 2018 2019
население 920 ↗ 1 295 ↗ 1 558 ↗ 2 453 ↘ 2 211 ↘ 1 952 ↘ 1 688 ↘ 1 547 ↘ 1 502 ↘ 1 402 ↘ 1 312 ↘ 1308

Историја[уреди | уреди извор]

На земјиштето на фармата Хаука (во 1762 година се спомнува селанец со име Хаука Питер), кое припаѓало на имотот Вана Анцла, во 1887 година бил изграден конакот Сиксала. Околу него почнала да се формира населба, која најпрвин била наречена Сиксала, а потоа Хаука. Во 1889 година, во близина на населбата била завршена изградбата на железницата Валга-Псков, станицата станала позната како Анзен (по имињата на имотите Вастсе-Анцла и Вана-Анцла). Според некои информации, на таблата на станицата имало натпис Анчел. Во околината на населбата почнале да се градат куќи и објекти, а се развило и мало производство и трговија.

Во 1918 година, фармата била окупирана од германските трупи и функционирал подземен револуционерен комитет формиран од Питер Амбетс.

Во 1920 година, Антсла доби статус на село, а во 1938 година - град.[2][3]

Во периодот од 9 јули 1941 до 14 август 1944 година, траела германската окупација на Антсла; како резултат на војната, повеќе од половина од градот бил уништен.[4]

Во 1950-1959 година, Антсла била центар на регионот Антсла.

На 22 јуни 1993 година, градот добил статус на самоуправа, во 1999 година се спои во парохијата Антсла и до административната реформа на естонските локални власти во 2017 година бил негов административен центар.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Градот има градинка, гимназија (605 ученици во учебната 2002/2003 година, 457 ученици во учебната 2009/2010 година), музичко училиште, пошта, Дом на култура и спорт, библиотека, шопинг центар, 3 продавници за храна, куќи, продавница за градежни материјали, 2 кафулиња, 2 ресторани и кафеана. Низ градот минуваат неколку возови и окружни автобуски линии. Во просториите на поранешната градска болница се сместени Центарот за матични лекари, непрофитната медицинска организација Антсла Хаигла МТУ (лабораториски тестови, физиотерапија, масажа, радиографија и ултразвучни прегледи) и дом за нега со 20 кревети.[2]

Железничката станица Антсла престанала со работа во раните 2000-ти.[5]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Панорама на Антсла

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GeoNames.org“. www.geonames.org. Посетено на 2022-04-01.
  2. 2,0 2,1 „Antsla - Eesti Entsüklopeedia“. entsyklopeedia.ee. Посетено на 2022-04-03.
  3. „Antsla - Eesti Entsüklopeedia“. entsyklopeedia.ee. Посетено на 2022-04-03.
  4. „Antsla - Eesti Entsüklopeedia“. entsyklopeedia.ee. Посетено на 2022-04-03.
  5. „Antslas elab unistus rongist ja kolmest tornist“. Paberleht (естонски). 2019-11-29. Посетено на 2022-04-03.