Пејпус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пејпус
Peipsi-Pihkva järv
Чудско-Псковское озеро
Lake Peipus, LandSat-8, 2016-10-20.jpg
Сателитска снимка од езерото
Подрачје Естонија, Русија
Координати 58°41′ СГШ 27°29′ ИГД / 
Главни приливи Емајиги, Великаја
Главни истеци Нарва
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}47.800 km2 (18.500 ми) км2
Сливни земји Естонија, Русија, Латвија, Белорусија
Површина &100000000000035550000003,555 км2
Прос. длабочина 7,1 м
Најг. длабочина 15,3 м
Зафатнина 25 км3
Брег 520 км
Надм. височина 30 м
Острови Пирисар, Колпина, Каменка
Населени места Мустве, Каласте

Пејпус или Чудско-Псковско Езеро (естонски: Peipsi-Pihkva järv; руски: Чудско-Псковское озеро; германски: Peipussee) — езеро помеѓу Естонија и Русија. Со површина од 3.555 км2, ова езеро е петто по ред најголемо езеро во Европа. Просечната длабочина изнесува 7 а максималната е 14,6 метри.

Езерото Пејпус се состои од 3 дела:

  • Големо или Чудско језеро (ест. Peipsi järv, руски: Чудско озеро) со 2.670 км2 на север. Некогаш терминот езеро Пејпус Се користи само за овој дел од езерото.
  • Топло Езеро (ест. Lämmijärv, руски: Тёплое озеро), 170 км2 во централниот дел
  • Псковско Езеро (ест. Pihkva järv, руски: Псковское озеро), 710 км2 во јужниот дел.

Во 1242 г. на ова езеро се одиграла Битката на езерото Пејпус помеѓу тевтонските витези и војската на Новогород под водство на Александар Невски