Труман Капоти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Труман Капоти

Труман Капоти е американски писател роден на 30 септември 1924, во Њу Орлеанс, Луизијана. Тој е еден од најпознатите писатели на 20-иот век кој со самата е појава бил фасцинантен како ликовите од неговите дела. [1] Неговите најпознати дела се Појадок кај Тифани и Во Ладна Крв. Труман Капоти починал на 25 август 1984 но неговото присуство се чувствува и во 21-иот век. [2]