Чегар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Чегар

Чегар е една од локациите во Србија каде што се случила битката кај ридот Чегар . За прв пат бил означен на 4 јули 1878 година со следниот натпис:

„До војводата Стеван Синѓелиќ и неговите неумрени херои кои ги загубија животите на 19 мај 1809 година во нивниот напад на Ниш . Кнез Милан М. Обреновиќ IV и неговите храбри војници ги откупиле на 27 декември 1877 година со освојување на Ниш .

Денешниот споменик во форма на кула е симбол на утврдувањето на војниците - и е подигнат по повод педесетгодишнината од ослободувањето на Ниш од Турците, на 1 јуни 1927 година. Во 1938 година во полукружната ниша на споменикот била поставена бронзена биста на Стеван Синѓелиќ.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

43°21′56″N 21°56′54″E / 43.36556° СГШ; 21.94833° ИГД / 43.36556; 21.9483343°21′56″N 21°56′54″E / 43.36556° СГШ; 21.94833° ИГД / 43.36556; 21.94833