Хум (Ниш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хум е населено место во градската општина Црвен Крст на подрачје на градот Ниш, Нишавскиот округ. Се наоѓа на работ на Нишката Котлина, на околу 6,5 км северно од центарот на Ниш. Според пописот од 2002 г, Хум брои 1.450 жители.

Недалеку од селото се наоѓа археолошки локалитет „Хумска Чука“.

Поврзано[уреди | уреди извор]