Игор Миладиновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Игор Миладиновиќ (25 јануари 1974) е српски шаховски велемајстор.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Миладиновиќ го освои Светското јуниорско првенство во шах во 1993 година и на крајот на годината бил прогласен за спортист на годината во СР Југославија (Србија и Црна Гора). Во 1994 година играл за СР Југославија на Олимпијадата во Москва, освојувајќи бронзен медал на 4-та табла. Околу 1995 година се преселил во Грција, играјќи за таа земја на четири олимпијади од 1996 до 2002 година. Неговото барање повторно да ги претставува Србија и Црна Гора беше одобрено од ФИДЕ на 5 октомври 2005 година.[2]

Миладиновиќ бил ко-победник заедно со Жоел Лотиер, победувајќи ја својата индивидуална игра против вториот на 6-тото издание на турнирот со силна покана Sigeman & Co. во Малме 1998 година.

Тој целосно го освоил 46-тото издание на традиционалниот шаховски турнир Реџо Емилија 2003/04.

Миладиновиќ подоцна се вратил во Србија и е поврзан со Српската шаховска федерација.

Тој еднаш бил во брак со жената велемајстор Ана-Марија Боцари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Документи - Универзитет у Нишу“ (PDF).
  2. „FIDE Player transfers“. 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]