Пантелеј (градска општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градската општина Пантелеј
{{{official_name}}}
Градска општина Пантелеј
Грб на {{{official_name}}}
ЗемјаСрбија
Округ[[Нишавски управен округ (округ)|Нишавски управен округ]]
Насел. места13
Површина[1]
 • Општина141 км2 (54 ми2)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град53,486
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381
Мреж. место[http://Градска општина Пантелеј Градска општина Пантелеј]
Пасијанс „Три Аса“ во Дурлан

Општина Пантелеј е една од 5-те градски општини на градот Ниш, формирана во 2004 година. Се граничи со општината Сврљиг на североисток, со градската општина Црвени Крст на запад и со градските општини Медијана и Нишка Бања на југ.

Територија[уреди | уреди извор]

Покрај делот од градската населба, градската општина Пантелеј на запад ги опфаќа и пределите Церје и Каменички Вис, а на исток се протега до Пасјача и Ореовац со вкупно 12 села. Зелените падини на Сврљишките планини, со убавините на подземниот лавиринт на Церјанската Пештера, го претставуваат природното богатство на општината.

Население[уреди | уреди извор]

Етнички состав според пописот од 2011 година[3]
Срби
  
50,696 94,78%
Роми
  
556 1,04%
Бугари
  
331 0,62%
останати
  
1.903 3,56%
Верски состав состав според пописот од 2011 година[3]
Православци
  
50,144 93,75%
Католици
  
108 0,20%
Муслимани
  
91 0,17%
Протестанти
  
49 0,09%
Атеисти и агностици
  
400 0,74%
останати
  
2.694 5,04%

Одлики[уреди | уреди извор]

Селското подрачје се одликува со здрава и зачувана животна средина. Оваа предност е погодна за развој на селскиот туризам заснован на здрава храна и национална кујна. Програмите за селски туризам вклучуваат и заштита и реновирање на куќи изградени на старомоден начин. Во туристичката понуда е вклучено и културното наследство - презентација на фолклорни игри, обичаи и предмети од народни занаети. Во согласност со Планот за локален економски развој, интензивно се работи на подобрување на развојот на малите и средни претпријатија, со цел промена на социјалната и економската слика на овој регион.

Спорт[уреди | уреди извор]

Во Пантелеј има три фудбалски клуба: ОФК Ниш, ФК Чегар 1946 и ФК Слога 1948 година. Во Првата Нишка лига во моментов се натпреваруваат ОФК Ниш и ФК Слога 1948. ФК Чегар 1946 се натпреварува во Втората Нишка лига .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби (српски). Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).
  3. 3,0 3,1 Етничка структура након пописа 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]