Аугуст фон Макензен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аугуст фон Макензен
General Feldmarschall August Von Mackensen (cropped).png
Фелд Маршал Фон Макензен
ПрекариПоследниот Хусар
Роден6 декември 1849(1849-12-06)
HХаус Леипниц, Саксонија, Кралство Прусија, Германски Сојуз
Починал8 ноември 1945(1945-11-08) (возр. 95)
Хабигхорст, Хановер (покраина), Сојузна окупација на Германија[1]
ДржаваКралство Прусија
Германско Царство
 Вајмарска Република
РодКралство Прусија
Германско Царство
War Ensign of Germany (1921–1933).svg Рајхсвер
Служба1869–1920
ЧинMariscal prussià Генерал-фелдмаршал
Заповедал соArmy Group Mackensen
Битки/војниФранцуско-пруска војна
Прва светска војна
ОдликувањаГолемиот крст на железниот крст
Ореден за заслуги со Оак Лзеавес
Орден на црниот орел
РодниниЕберхард фон Макензен
ПотписGerman Field Marshal August von Mackensen autograph 1922.png

Аугуст фон Макензен (германски: August von Mackensen; Хаус Лајпниц, 6 декември 1849Бургхорн, 8 ноември 1945) — германски фелдмаршал кој во текот на Првата светска војна раководел со германската армија на источниот и српскиот фронт.

Прва светска војна[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David T. Zabecki, Germany at War: 400 Years of Military History, p. 808