Хабигхорст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хабигхорст
Место во Ешеде
Куќа во Хабигхорст
Куќа во Хабигхорст
Грб на Хабигхорст
Хабигхорст is located in Германија
Хабигхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општина Ешеде
Основни податоци
Површина 15,84 км2
Надм. височина 61 м
Население 748  (31 декември 2012)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29359
Повик. бр. 05142
Координати 52°42′0″N 10°14′0″E / 52.70000° N; 10.23333° E / 52.70000; 10.23333Координати: 52°42′0″N 10°14′0″E / 52.70000° N; 10.23333° E / 52.70000; 10.23333

Хабигхорст (германски: Habighorst) — село и поранешна општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Ешеде.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото Хабигхорст се наоѓа североисточно од окружниот град Целе во Природниот парк Зидхајде.