Џамија Ислам Ага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ислам Ага
Основни податоци
МестоНиш, Србија
Припадностислам
Осветен1575
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2004

Џамијата Ислам Ага е џамија која се наоѓа во Ниш, Србија[1]. Оваа џамија е единствена која е отворена за верниците во Ниш, бидејќи една џамија била претворена во галерија, а другата скоро разрушена за време на бомбардирањето на Ниш во 1944 година. Џамијата Ислам Ага била изградена во 1720 година и истата реконструирана во 1870 година. Но, во 2004 година џамијата била опожарена од местните жители како реваншизам за црквата која била запалена во Косово.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Goran Milosavljević Nis mosque in the Ottoman censuses and in the itineraries:five centuries of Islamic domination www.academia.edu pp. 105-114