Народен театар во Ниш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Народен театар Ниш

Народниот театар во Ниш е театар сместен на плоштадот Синѓелиќ, Ниш, Србија. Основан бил во 1887 година како театар „Синѓелиќ“, а реорганизиран во 1906 година како Народен театар, по завршувањето на новата театарска зграда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

43°19′14″ N; 21°54′00″ E / 43.3205° СГШ; 21.9° ИГД / 43.3205; 21.943°19′14″ N; 21°54′00″ E / 43.3205° СГШ; 21.9° ИГД / 43.3205; 21.9