Мислиња (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мислиња
Mislinja v slovenj gradcu.JPG
Мислиња во Словењ Градец
Местоположба
ДржаваСловенија
Физички особености
Устие 
 • место
Межа
 • координати
46°34′36″ N; 15°01′31″ E / 46.5766° СГШ; 15.0252° ИГД / 46.5766; 15.0252Координати: 46°34′36″ N; 15°01′31″ E / 46.5766° СГШ; 15.0252° ИГД / 46.5766; 15.0252
Должина36 kм (22 ми) [1]
Големина на сливот238 km2 (92 ми) [1]
Особености на сливот
ТечениеМежа→ ДраваДунавЦрно Море
Просечното месечно празнење на Мислиња кај Отишки Врх (1971–2000).

Мислињарека во северниот дел на Словенија. Таа е 36 км долга.[1] Таа тече низ Мислиња и Словењ Градец и се влева од десно во реката Межа северно од селото Отишки Врх во близина на Дравоград, само неколку стотици метри пред Межа да се влее во реката Драва.

Име[уреди | уреди извор]

Името Мислиња потекнува од фразата *Мислина (вода) (буквално, „Мислинов поток“), на тој начин се однесува на личност или луѓе кои живеат покрај водотекот. хипокоризмата *Мислин потекнува од личното име *Мисл. Гратчето Мислиња е именувано по реката.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Реки подолги од 25 км и нивните сливови, Завод за статистика на Словенија
  2. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. стр. 264.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]