Хајме Росон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајме Росон
Лични податоци
Цело имеХајме Росон Гарсија
Роден13 јануари 1993 (1993-01-13) (28 г.)
Замора,  Шпанија
Висина1,79 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубсуспендиран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2015
2015
2016–2017
2018
Тим Еквадор
Каха Рурал-Сегурос РГА (стажант)
Каха Рурал-Сегурос РГА
Мовистар Тим

Хајме Росон Гарсија (шпански: Jaime Rosón García; р. 13 јануари 1993 во Мадрид) — шпански професионален друмски велосипедист, суспендиран од настапи на трки по негативни аналитички пронајдоци во неговиот биолошки пасош.[1][2][3]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
1. MaillotEspaña.PNG Национално друмско првенство под 23 години
2016
5. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
9. Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 6
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 17 на Вуелта а Еспања
2017
2. Краен пласман Трка околу Хрватска
1. Jersey green.svg Планински пласман
1. Етапа 5
2. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
3. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
5. Краен пласман Вуелта а Бургос
2018
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Вуелта а Арагон
4. Краен пласман Вуелта Сиклиста Комунидад де Мадрид
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Краен пласман Тирено-Адријатико

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „License-Holders Provisionally Suspended as per the UCI Anti-Doping Rules (ADR)“ (PDF). UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. 10 декември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „Movistar suspend Roson after UCI open biological passport investigation“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 28 јуни 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  3. „Jaime Roson banned for four years over 'adverse analytical finding'. BBC Sport. BBC. 15 февруари 2019. Посетено на 16 февруари 2019.
  4. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]