ГП Западна Франција 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ГП Уест-Франција 2011)
Прејди на: содржини, барај
ГП Западна Франција
Светска турнеја UCI 2011, трка 23 од 27
Детали за трката
Date 28 август 2011
Растојание 248,3 км
Време 6ч 32' 40" (23,57 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Грега Боле (Словенија) (Лампре-ИСД)
Втор  Сајмон Геранс (Австралија) (Тим Скај)
Трет  Тома Веклер (Франција) (Тим Јуропкар)
2010
2012

ГП Западна Франција 2011 — 75. издание на ГП Западна Франција, еднодневна велосипедска трка. Се одржала на 28 август 2011 година, со поминато растојание од 248,3 километри, почнувајќи и завршувајќи во Плуе, Франција. Тоа бил 23. настан од оваа сезона во Светската турнеја.

Грега Боле, словенечкиот друмски првак, кој вози за екипата Лампре-ИСД, ја однел победата по нападот во завршните 2 километри на трката и успеал да ја сочува својата предност.[1] Боле бил дел од бегството напред, составено од 8 возачи,[2] и го држел на страна Сајмон Геранс – победник на трката во 2009 – кој го освоил второто место за Тим Скај, додека другиот претходен победник на трката, Тома Веклер – победник во 2007 – го заокружил подиумот за Тим Јуропкар.[3]

Резултати[уреди | уреди извор]

[3]

Место Велосипедист Екипа Време Светска турнеја UCI
Бодови[4]
1  Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД 6h 32' 40" 80
2  Сајмон Геранс (АВС) Тим Скај и.в. 60
3  Тома Веклер (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
4  Тор Хушовд (НОР) Гармин-Сервело и.в. 40
5  Џакомо Ницоло (ИТА) Леопард Трек и.в. 30
6  Арно Жерар (ФРА) ФДЖ и.в.
7  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в. 14
8  Фумијуки Бепу (ЈАП) Тим РадиоШек и.в. 10
9  Жилиен Симон (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
10  Јоан Офредо (ФРА) ФДЖ и.в.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]