Израел старт-ап нејшн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инфомации за тимот
Основан2015 (2015)
СтатусКонтинентална екипа (2015-2016)
Професионална континентална екипа (2017– )
Клучни кадри
Спортски директорКјел Калстром
Историја на тимското име
2015–2016
2017–
Сајклинг Академи Тим
Израелска велосипедска академија

Израелска велосипедска академија (англиски: Israel Cycling Academy; кратенка според UCI: ICA) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Израел во 2015 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1] Екипата била основана во ноември 2014 година со цел развој на млади велосипедисти, особено од Израел.[2]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ISR Авив Јечезкел Wikidata-logo S.svg21 април 1994
CAN Гијом Боавен Wikidata-logo S.svg25 мај 1989Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
USA Тајлер Вилијамс Wikidata-logo S.svg17 ноември 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
ISR Рој Голдстајн Wikidata-logo S.svg20 мај 1993
AUS Зак Демпстер Wikidata-logo S.svg27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
ISR Итамар Ејнхорн Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)20 септември 1997Israel Cycling Academy U23 (2017)
(Wikidata:Q1030) Ден Крејвен Wikidata-logo S.svg1 февруари 1983
AUS Џејсон Лаундс Wikidata-logo S.svg14 декември 1994Drapac Professional Cycling (2016)
MEX Луис Лемус Wikidata-logo S.svg21 април 1992Airgas-Safeway Cycling (2015)
ESP Хосе Мануел Дијаз Галего Wikidata-logo S.svg18 јануари 1995
LAT Кристс Неиландс Wikidata-logo S.svg18 август 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
ISR Гуј Нив Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)8 март 1994
CAN Бенџамин Пери Wikidata-logo S.svg7 април 1994Silber (2016)
EST Михкел Рјајм Wikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај Сагив Wikidata-logo S.svg5 декември 1994
CZE Даниел Турек Wikidata-logo S.svg19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
NZL Хамиш Шрерс Wikidata-logo S.svg23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
NED Денис ван Винден Wikidata-logo S.svg2 декември 1987
BRA Nícolas Sessler Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)29 април 1994

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NOR Огист Јенсен Wikidata-logo S.svg29 август 1991Coop (2017)
ISR Авив Јечезкел Wikidata-logo S.svg21 април 1994
COL Едвин Авила Wikidata-logo S.svg21 ноември 1989Illuminate (2017)
CAN Гијом Боавен Wikidata-logo S.svg25 мај 1989Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
USA Тајлер Вилијамс Wikidata-logo S.svg17 ноември 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
SWE Авет Гебремедин Wikidata-logo S.svg5 февруари 1992
ISR Рој Голдстајн Wikidata-logo S.svg20 мај 1993
ISR Омер Голдстејн Wikidata-logo S.svg13 август 1996
AUS Зак Демпстер Wikidata-logo S.svg27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
NOR Сондре Холст Енгер Wikidata-logo S.svg17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
AUS Нејтан Ирл Wikidata-logo S.svg4 јуни 1988Ukyo (2017)
MEX Луис Лемус Wikidata-logo S.svg21 април 1992Airgas-Safeway Cycling (2015)
ESP Хосе Мануел Дијаз Галего Wikidata-logo S.svg18 јануари 1995
LAT Кристс Неиландс Wikidata-logo S.svg18 август 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
ISR Гуј Нив Wikidata-logo S.svg8 март 1994
CAN Бенџамин Пери Wikidata-logo S.svg7 април 1994Silber (2016)
ESP Рубен Пласа Wikidata-logo S.svg29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
EST Михкел Рјајм Wikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај Сагив Wikidata-logo S.svg5 декември 1994
ITA Кристијан Сбаралји Wikidata-logo S.svg8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
CZE Даниел Турек Wikidata-logo S.svg19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
BEL Бен Херманс Wikidata-logo S.svg8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
NZL Хамиш Шрерс Wikidata-logo S.svg23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
NED Денис ван Винден Wikidata-logo S.svg2 декември 1987

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NOR Огист Јенсен Wikidata-logo S.svg29 август 1991Coop (2017)
COL Едвин Авила Wikidata-logo S.svg21 ноември 1989Illuminate (2017)
SUI Матео Бадилати Wikidata-logo S.svg30 јули 1992
FRA Руди Барбје Wikidata-logo S.svg18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
CAN Гијом Боавен Wikidata-logo S.svg25 мај 1989Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
AUT Матијас Брендле Wikidata-logo S.svg7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
SWE Авет Гебремедин Wikidata-logo S.svg5 февруари 1992
ISR Рој Голдстајн Wikidata-logo S.svg20 мај 1993
ISR Омер Голдстејн Wikidata-logo S.svg13 август 1996
IRL Конор Дан Wikidata-logo S.svg22 јануари 1992Аква Блу Спорт (2018)
AUS Зак Демпстер Wikidata-logo S.svg27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
NOR Сондре Холст Енгер Wikidata-logo S.svg17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
ISR Итамар Ејнхорн Wikidata-logo S.svg (1 јун–31 дек)20 септември 1997Israel Cycling Academy U23 (2018)
AUS Нејтан Ирл Wikidata-logo S.svg4 јуни 1988Ukyo (2017)
FRA Клеман Карисеј Wikidata-logo S.svg23 март 1992Pro Immo Nicolas Roux (2018)
CAN Александер Катафорд Wikidata-logo S.svg1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
ITA Рикардо Минали Wikidata-logo S.svg19 април 1995Астана (2018)
LAT Кристс Неиландс Wikidata-logo S.svg18 август 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
ISR Гуј Нив Wikidata-logo S.svg8 март 1994
CAN Бенџамин Пери Wikidata-logo S.svg7 април 1994Silber (2016)
ESP Рубен Пласа Wikidata-logo S.svg29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
EST Михкел Рјајм Wikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај Сагив Wikidata-logo S.svg5 декември 1994
ITA Кристијан Сбаралји Wikidata-logo S.svg8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
CZE Даниел Турек Wikidata-logo S.svg19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
BEL Бен Херманс Wikidata-logo S.svg8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
ITA Давиде Чимолаи Wikidata-logo S.svg13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
NZL Хамиш Шрерс Wikidata-logo S.svg23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
BEL Том ван Асбрук Wikidata-logo S.svg19 април 1990EF Education First-Drapac (2018)
NED Денис ван Винден Wikidata-logo S.svg2 декември 1987

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
SUI Матео Бадилати Wikidata-logo S.svg30 јули 1992
FRA Руди Барбје Wikidata-logo S.svg18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
BEL Јенте Бирманс Wikidata-logo S.svg30 октомври 1995Катјуша-Алпесин (2019)
CAN Гијом Боавен Wikidata-logo S.svg25 мај 1989Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
AUT Матијас Брендле Wikidata-logo S.svg7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
EST Норман Вахтра Wikidata-logo S.svg23 мај 1996
ISR Омер Голдстејн Wikidata-logo S.svg13 август 1996
GER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svg16 јули 1982Аркеа-Самсик (2019)
GBR Алекс Даусет Wikidata-logo S.svg3 октомври 1988Катјуша-Алпесин (2019)
ISR Итамар Ејнхорн Wikidata-logo S.svg20 септември 1997Israel Cycling Academy U23 (2018)
CAN Александер Катафорд Wikidata-logo S.svg1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
IRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg20 август 1986ОАЕ Емирати (2019)
USA Трејвис Мекејб Wikidata-logo S.svg12 мај 1989Floyd's Pro Cycling (2019)
ESP Даниел Наваро Wikidata-logo S.svg18 јули 1983Катјуша-Алпесин (2019)
LAT Кристс Неиландс Wikidata-logo S.svg18 август 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
ISR Гуј Нив Wikidata-logo S.svg8 март 1994
CAN Џејмс Пиколи Wikidata-logo S.svg5 септември 1991Elevate-KHS Pro Cycling (2019)
GER Нилс Полит Wikidata-logo S.svg6 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
FRA Алексис Ренар Wikidata-logo S.svg1 јуни 1999
EST Михкел Рјајм Wikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај Сагив Wikidata-logo S.svg5 декември 1994
AUS Рори Сатерленд Wikidata-logo S.svg8 февруари 1982ОАЕ Емирати (2019)
BEL Бен Херманс Wikidata-logo S.svg8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
SUI Рето Холенштајн Wikidata-logo S.svg22 август 1985Катјуша-Алпесин (2019)
FRA Иго Хофстетер Wikidata-logo S.svg13 февруари 1994Кофидис (2019)
GER Рик Цабел Wikidata-logo S.svg7 декември 1993Катјуша-Алпесин (2019)
ITA Давиде Чимолаи Wikidata-logo S.svg13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
SUI Патрик Шелинг Wikidata-logo S.svg1 мај 1990Team Vorarlberg-Santic (2019)
DEN Мадс Вирц Шмит Wikidata-logo S.svg31 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
BEL Том ван Асбрук Wikidata-logo S.svg19 април 1990EF Education First-Drapac (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cycling Academy Team“. конс. 7 февруари 2016. 
  2. Gallery: Sagan helps launch first Israeli pro team“, „Cyclingnews.com“, 26 ноември 2014 (посет. 9 мај 2015 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]