Бјерн Турау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бјерн Турау
Турау на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеБјерн Турау
Роден23 јули 1988.(1988-07-23)(35 г.)
Франкфурт на Мајна, Германија
Податоци за клубот
Мом. клубKuwait–Cartucho.es
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007 Атлас-Ромерс Хаусбекерај
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011
2012–2014
2015
2016
2017-
Елк Хаус-Симплон
Тим Бергштрасе
Тим НСП
Тим Јуропкар
Тим НетАп
Ванти-Груп Гобер
Kuwait–Cartucho.es
Последна промена
16 јули 2017

Бјерн Турау (германски: Björn Thurau; р. 23 јули 1988 во Франкфурт на Мајна) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Kuwait–Cartucho.es.

Во септември 2014 година било објавено дека Турау ќе се приклучи на екипата Бора-Аргон 18 за сезоната 2015.[1]

Тој е син на поранешниот велосипедист Дитрих Турау.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
4. Трка околу Нирнберг
7. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
2011
9. Краен пласман Париз-Корез
10. Краен пласман Трка околу Азербејџан
2012
4. Краен пласман Ми-ут Бретон (Бретонска средноавгустовска)
6. Фландриско првенство
2013
1. Планински пласман Трка околу Луксембург
10. Копа Уго Агостони
2014
1. Планински пласман Тур де Свис

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бјерн Турау потпиша за Бора“. Cyclingnews.com. 17 септември 2014. Посетено на 17 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]