Калеља

Координати: 41°36′46″N 2°39′27″E / 41.61278° СГШ; 2.65750° ИГД / 41.61278; 2.65750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калеља
Calella
Општина
Поглед кон светилникот во Калеља
Поглед кон светилникот во Калеља
Грб на Калеља
Калеља is located in Catalonia
Калеља
Калеља
Местоположба во Каталонија
Координати: 41°36′46″N 2°39′27″E / 41.61278° СГШ; 2.65750° ИГД / 41.61278; 2.65750
Држава Шпанија
Авт. заедница Каталонија
ПокраинаБарселона
КумаркаМаресме
Управа
 • ГрадоначалникМонтсерат Кандини и Пуиг (CiU)[1]
Површина
 • Вкупна8,01 км2 (309 ми2)
Надм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (2007)
 • Вкупно18.034
 • Густина23/км2 (58/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоcalella.cat

Калеља (каталонски: Calella) — приморски град на Коста дел Маресме, 58 километри североисточно од Барселона, во Каталонија, Шпанија. Се наоѓа на брегот помеѓу Сант Пол де Мар и Пинеда де Мар. Пред развојот на туризмот во 1960-тите, стопанската активност на градот главно била насочена на текстилот и рибарството.

Градот е препознатлив од југозапад со светилникот, кој бил изграден во 1859 година, и двете кули познати како „Лес Торетес“ (Les Torretes), кои се остатоци на оптички телеграф изградени во средината на XIX век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ajuntament de Calella“. Generalitat of Catalonia. Посетено на 2015-11-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]