Прејди на содржината

Тома Дамизо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тома Дамизо
Лични податоци
Цело имеТома Дамизо
Роден18 март 1989(1989-03-18)(35 г.)
Гренобл, Франција
Висина1,73 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГо Спорт-Рубе-Лил Метропол
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2010
2010
Шамбери ЦФ
Скил-Шимано (стажант)
Професионални клубови
2011–2014
2015-
Скил-Шимано
Рубе-Лил Метропол
Последна промена
11 јануари 2015

Тома Дамизо (француски: Thomas Damuseau; р. 18 март 1989) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Го Спорт-Рубе-Лил Метропол.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
2. Национално друмско првенство
4. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2013
1. Планински пласман Критериум ду Дофине
3. Гран при д’Увертир ла Марселеза
10. Париз-Бурж

Надворешни врски[уреди | уреди извор]