Травис Мајер (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Травис Мајер
Лични податоци
Цело имеТравис Мајер
Роден8 јуни 1989 (1989-06-08) (33 г.)
Вивиш, Западна Австралија, Австралија
Висина1,77 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДрапак Канондејл Холистик Дивилопмент Тим
Дисциплинадрумски и порано велодромски велосипедизам[1]
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2008–2009 Тим Џајко-АИС
Професионални клубови
2010–2011
2012–2013
2014–
Гармин-Транзишанс
ГринЕЏ
Драпак Профешанл Сајклинг
Значајни победи
MaillotAustralia.PNG Национален друмски првак (2010)
Последна промена
1 мај 2016

Травис Мајер (англиски: Travis Meyer; р. 8 јуни 1989) — австралиски професионален велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Драпак Канондејл Холистик Дивилопмент Тим.[2] Негова прва UCI ProTour трка била Тур Даун Андер 2009.[3] На почетокот на 2010 ја освоил друмската трка на националното првенство.[4]
Неговиот брат Камерон е исто така велосипедист и е дел од екипата Орика-ГринЕЏ.

Мајер се приклучил на Драпак Профешанл Сајклинг за сезоната 2014.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Медисон
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
2007
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Поединечна потера
1. Jersey rainbow.svg Скреч
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
2008
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Берлин
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Велингтон
1. Етапа 3
1. Етапа 7
2009
1. Краен пласман Трка околу Перт
1. MaillotAustralia.PNG Национално велодромско првенство - Екипна потера
2010
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство
5. Гран Премио Нобили Рубинетери
2015
8. Краен пласман Трка околу Тајван
9. Краен пласман Трка околу Кореја

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 130
Jersey red.svg Вуелта 165

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.velonation.com/News/ID/6824/Travis-Meyer-retires-from-track-racing-plans-to-put-everything-into-road-career.aspx
  2. 2,0 2,1 „Драпак објави три нови лица“. Cyclingnews.com. Future plc. 21 октомври 2013. Посетено на 18 декември 2013.
  3. „Травис Мајер“. Cycling Australia. Посетено на 12 септември 2009.
  4. „Мајер сам до победа на друмската трка“. Архивирано од изворникот на 2010-01-12. Посетено на 2013-03-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Возачи во Драпак