Стефан Пулис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стефан Пулис
Лични податоци
Цело име Стефан Пулис
Роден 26 јуни 1985 (1985-06-26) (воз. 32 г.)
Алби, Франција
Висина 1,85 м
Маса 75 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Кофидис
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2005 Аг2р Превојанс (стажант)
Професионални клубови
2006–2009
2010–2012
2013-
Аг2р Превојанс
Сор-Сожасен
Кофидис
Последна промена
17 декември 2014

Стефан Пулис (француски: Stéphane Poulhies; р. 26 јуни 1985) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
Silver medal icon.svg Медитерански игри - Друмска трка
2007
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
2011
1. Етапа 4 Етоал де Бесеже
2012
1. Етапа 5а Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Рут ду Суд
2013
5. Класика де Алмерија
2014
5. Класика де Алмерија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 128 138

СО = се откажал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. „Cofidis, Solutions Credits (COF) - ФРА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://62.50.72.82/UCIBWS/(S(3pge23uuff5bpmlcjnwetsgg))/Teams/detail/en/ROA/3016. конс. 31 јануари 2014 г.