Париз-Рубе 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Рубе 2020
Детали за трката
Издание118. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум25 октомври 2020
Растојание259 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Добитници на наградите
Победникоткажана
◀20192021▶
Документација

Париз-Рубе 2020 — предвидено 118. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која требало да се одржи на 12 април 2020 година како 23. настан во Светската турнеја, но била одложена за 25 октомври 2020 година поради пандемијата на КОВИД-19. Меѓутоа, на 9 октомври 2020 година, трката била откажана поради зголемениот број на случаи на КОВИД-19 во Франција.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите деветаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Paris-Roubaix: Cycling classic cancelled due to coronavirus“. BBC Sport. Посетено на 9 October 2020.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Paris-Roubaix 2020 Startlist“. www.paris-roubaix.fr/en. Посетено на 2020-01-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]