Линус Гердеман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линус Гердеман
Гердеман на Трката околу Германија 2006
Лични податоци
Цело имеЛинус Гердеман
Роден16 септември 1982 (1982-09-16) (38 г.)
Минстер, Германија
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2003
2004
Винфикс-Техем
Винфикс Арнолдс Зихерхајт
Професионални клубови
2005
2006–2008
2009–2010
2011–2012
2014
Тим ЦСЦ
Т-Мобајл Тим
Тим Милрам
Леопард Трек
МТН Кубека
Значајни победи
Тур де Франс, 1 етапа
Тирено-Адријатико, 1 етапа
Тур де Свис, 1 етапа
Тур де л’Ен (2008)
Трка околу Германија (2008)
Трка околу Баварија (2009)
Трка околу Луксембург (2011)
Последна промена
19 октомври 2014

Линус Гердеман (германски: Linus Gerdemann; р. 16 септември 1982) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Кубека Асос.[1] Претходно возел за екипата РадиоШек-Нисан.[2]

Откако не успеал да најде договор за 2013, Гердеман му се приклучил на МТН Кубека за сезоната 2014.[3] Од 2015 година ќе вози за данско-луксембуршката професионална континентална екипа Калт Енерџи-Витал Вотер.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Гердеман на HEW Класик 2005

По настапот во аматерските екипи Тим Винфикс и Тим АКУД Арнолдс Зихерхајт, во 2005 станал професионален возач за Тим ЦСЦ по препорака на Јенс Фогт, потпишувајќи двегодишен договор. Во неговата прва година како професионалец, победил на седмата етапа на трката Тур де Свис и ја носел водечката маичка на Четири дена Динкерк.

На крајот на 2005 се согласил на договор со екипата Т-Мобајл Тим, почнувајќи од 2006. Ова се случило откако сопственикот на ЦСЦ Бјарн Рис го ослободил Гердеман од неговиот договор на крајот на 2005.

На 14 јули 2007 ја освоил својата најголема победа досега, седмата етапа на Тур де Франс. Етапата му ја донела жолтата маичка како предводник во генералниот пласман, како и белата маичка како предводник во пласманот за млад возач. Исто така ја добил и наградата за борбеност на таа етапа.

Во март 2008 се здобил со значајни повреди при пад на трката Тирено-Адријатико и не можел да се натпреварува на Тур де Франс 2008 и Летните олимписки игри 2008.[5] Се вратил на Трката околу Германија во август 2008.

Гердеман исто така победил на Трката околу Луксембург во 2011.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. MaillotAlemania.PNG Национален друмски првак под 23 години
1. Етапа 4 Трка околу Берлин под 23 години
2005
1. Етапа 7 Тур де Свис
3. Краен пласман Трка околу Баварија
2006
6. Краен пласман Волта а Каталуња
7. Краен пласман Тур де Свис
7. ГП Кантон Аргау
8. Трофео Калвија
2007
1. Етапа 7 Тур де Франс
Ја носел жолтата маичка Jersey yellow.svg на етапите 7–8
2008
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Германија
1. Етапа 1
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 3a
1. Копа Агостони
3. Монтепаски Страде Бјанке - Ероика
2009
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Баварија
1. ГП Десау-Рослау
5. Монтепаски Страде Бјанке - Ероика
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
24. Краен пласман Тур де Франс
2010
1. Етапа 3 Вуелта а Мајорка
1. Етапа 1 Тирено-Адријатико
16. Краен пласман Џиро д’Италиа
2011
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 2
2012
2. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Полска
8. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2014
Трка околу Азербејџан
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 4
5. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поранешниот колега на Чолек, Линус Гердеман, ќе му се приклучи на сонародникот во МТН Кубека во 2014“. VeloNation. VeloNation LLC. 19 август 2013. Посетено на 19 август 2013.
  2. Обри, Џејн (7 декември 2012). „Гердеман се уште бара екипа за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 11 јануари 2013.
  3. „Поранешниот колега на Чолек, Линус Гердеман, ќе му се приклучи на сонародникот во МТН Кубека во 2014“. VeloNation. VeloNation LLC. 19 август 2013. Посетено на 19 август 2013.
  4. „Гердеман ќе се приклучи на Калт Енерџи во 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. 9 септември 2014. Посетено на 9 септември 2014.
  5. „Гердеман надвор од Пекинг 2008“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

{{|Linus Gerdemann}}