E3 БинкБенк Класик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од E3 Харелбеке)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Е3 БинкБенк Класик
E3 Harelbeke logo.png
За трката
Датумсредина на март
РегионФландрија, Белгија
Месно имеE3 Harelbeke (холандски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја UCI (2005–2011)
Светска турнеја UCI (2012–)
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторХанд ин Ханд
Директор на тркатаФилип Вермерен
Историја
Прво издание1958 (1958)
Изданија62 (до 2019)
Прв победник Арман Дезме (БЕЛ)
Најмногу победи Том Бонен (БЕЛ) (5 победи)
Неодамнешен победник Здењек Штибар (ЧЕШ)

Е3 БинкБенк Класик — годишна велосипедска трка во Фландрија, Белгија. Трката започнува и завршува во Харелбеке на околу 210 километри. Настанот е организиран од велосипедскиот клуб Ханд од Харелбеке и е влезен во календарот на Светската турнеја.

Е3 се одржува во средината на мартр и го обележува почетокот на „Фландриската велосипедска недела“ (Vlaamse Wielerweek), која продолжува со Брабант Пејл во неделата и етапната трка Три дена Де Пане во средината на неделата пред да се одржи класикот Трка околу Фландрија следната недела. До 2011, трката била одржувана во сабота; кога трката станал дел од Светската турнеја во 2012, трката била преместена во петок, за да им се даде ден одмор помеѓу трката Е3 и трката Гент-Вевелгем, која се одржува во недела.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот Е3 БинкБенк Класик се одржал во 1958, иако имало слични настани во областа од 1955. Во почетокот, настанот бил Харелбеке-Анверс-Харелбеке. Исто така бил познат како ГП Е3 БинкБенк Класик. Трката го добила нејзиното име од автопатот Е3 (сега А14), изграден во средина на шеесеттите години. Од 54. издание во 2011, зборот „Награда“ (Prijs) бил отстранет од името и велосипедската трка сега е позната како Е3 БинкБенк Класик.

Тек[уреди | уреди извор]

Класикот Е3 е подготовка за Трката околу Фландрија. Рутата е пократка, но многу од ридовите се возат. Условите, исто така, можат да се споредат, како калдрмата, ветерот и искачувањето десетици ридови. Трката прави голем круг околу Источна Фландрија, вклучувајќи 12 ридови. Некои возачи, дури ја преферираат оваа трка од тактичната, но попрестижната Трка околу Фландрија.

Трката започнува од Гроте Маркт во Харелбеке и патува на исток, првите 110 километри низ низини, но на калдрма околу Ауденарде и Зотегем. Возачите ја достигнуваат најисточната точка кај Нинове по 85 километри и свртува кон запад и минува низ Герадсберген и Бракел, тешкиот дел започнува со последователно кратки, но остри ридови, некои од нив со калдрма, како најголеми јамки на трката помеѓу Ронсе и Ауденарде.

Дванаесетте ридови по ред се Ла Хуп, Берг Стене, Боањеберг, Ајкенберг, Статионсберг, Тајенберг, Ауде Крујкенс, Капелберг, Патерсберг, Ауде Кваремон, Кноктеберг и Тигемберг. Патерсберг е искачување од 500 метри со калдрма со просечен наклон од 12,5%, додека Ауде Кваремон е 1.500 метри со калдрма од неговите 2.200 метри, иако нејзиниот просечен наклон е 4,2 %. Тигемберг е 16 километри од крајот.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Белгискиот велосипедист Том Бонен го држи рекордот за најмногу победи на трката со пет победи, постигнувајќи ги во 2004, 2005, 2006, 2007 и 2012. Рик ван Лој ја освоил трката четири пати во 1964, 1965, 1966 и 1969, а Холанѓанецот Јан Рас зел три последователни победи помеѓу 1979 и 1981, откако завршил втор во 1978. Андреј Чмил, Јохан Музеув и Фабијан Канчелара ја имаат освоено трката по двапати. Најбрзата трка била во 2003, кога Холанѓанецот Стивен де Јонг ја освоил со 45,9 км/ч.

Минати победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1958 Белгија Дезме, АрманАрман Дезме (БЕЛ) Груне Леув-Леополд
1959 Белгија Керкхове, НорберНорбер Керкхове (БЕЛ) Фаема-Гуера
1960 Белгија Дом, ДаниелДаниел Дом (БЕЛ) Вил‘с-Фландрија
1961 Белгија Каботер, Артур деАртур де Каботер (БЕЛ) Груне Леув-Леополд
1962 Белгија Меселис, АндреАндре Меселис (БЕЛ) Вил‘с-Груне Леув
1963 Белгија Форе, НоелНоел Форе (БЕЛ) Фарма-Фландрија
1964 Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ) Соло-Суперија
1965 Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ) Соло-Суперија
1966 Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ) Соло-Суперија
1967 Белгија Боклан, ВилиВили Боклан (БЕЛ) Фландрија-Де Клерк
1968 Белгија Бевер, Јак деЈак де Бевер (БЕЛ) Смитс
1969 Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ) Вилем II-Газеле
1970 Белгија Рикегем, Даниел ванДаниел ван Рикегем (БЕЛ) Ман-Грундиг
1971 Белгија Влеминк, Роџер деРоџер де Влеминк (БЕЛ) Фландрија-Марс
1972 Белгија Хутсебаут, ИберИбер Хутсебаут (БЕЛ) Голдор-ИЈсберке
1973 Белгија Инт Вен, ВилиВили Ин‘т Вен (БЕЛ) Молтени
1974 Белгија Шпрингел, Херман ванХерман ван Шпрингел (БЕЛ) МИЦ-Лудо-Де Грибалди
1975 Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек (БЕЛ) Маес-Ватни
1976 Белгија Планкерт, ВалтерВалтер Планкерт (БЕЛ) Маес-Рокадо
1977 Германија Турау, ДитрихДитрих Турау (ГЕР) ТИ-Рели
1978 Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс (БЕЛ) Фландрија-Велда-Лано
1979 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рели
1980 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рели
1981 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рели
1982 Белгија Богерт, ЈанЈан Богерт (БЕЛ) Еуроп Декор
1983 Белгија Такерт, ВилијамВилијам Такерт (БЕЛ) Сплендор-Еурошоп
1984 Холандија Остербош, БертБерт Остербош (ХОЛ) Панасоник-Рели
1985 Австралија Андерсон, ФилФил Андерсон (АВС) Панасоник-Рели
1986 Белгија Вандерерден, ЕрикЕрик Вандерерден (БЕЛ) Панасоник-Меркс-Агу
1987 Белгија Планкерт, ЕдиЕди Планкерт (БЕЛ) Панасоник-Исостар
1988 Италија Бонтемпи, ГвидоГвидо Бонтемпи (ИТА) Карера Џинс-Вагабонд
1989 Белгија Планкерт, ЕдиЕди Планкерт (BEL) АДР=Корс Лајт
1990 Данска Лилхолт, СоренСорен Лилхолт (ДАН) Хистор-Сигма
1991 Германија Лудвиг, ОлафОлаф Лудвиг (ГЕР) Панасоник-Спортлајф
1992 Белгија Музеув, ЈоханЈохан Музеув (БЕЛ) Лото-Мавик-МБК
1993 Италија Чиполини, МариоМарио Чиполини (ИТА) МГ-Маглифицио
1994 Белгија Чмил, АндрејАндреј Чмил (БЕЛ) Лото
1995 Белгија Лејзен, БартБарт Лејзен (БЕЛ) Мапеи-ГБ-Латексо
1996 Белгија Боман, КарлоКарло Боман (БЕЛ) Мапеи-ГБ
1997 Белгија Дајк, Хендрик ванХендрик ван Дајк (БЕЛ) ТВМ-Фарм Фритес
1998 Белгија Музеув, ЈоханЈохан Музеув (БЕЛ) Мапеи-Брикоби
1999 Белгија Петегем, Петер ванПетер ван Петегем (БЕЛ) ТВМ-Фарм Фритес
2000 Русија Иванов, СергејСергеј Иванов (РУС) Фарм Фритес
2001 Белгија Чмил, АндрејАндреј Чмил (БЕЛ) Лото-Адеко
2002 Италија Пјери, ДариоДарио Пјери (ИТА) Алесио
2003 Холандија Јонг, Стивен деСтивен де Јонг (ХОЛ) Рабобанк
2004 Белгија Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Квик Степ-Давитамон
2005 Белгија Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Квик Степ-Инерџетик
2006 Белгија Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Квик Степ-Инерџетик
2007 Белгија Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Квик Степ-Инерџетик
2008 Норвешка Арвесен, Курт АслеКурт Асле Арвесен (НОР) Тим ЦСЦ
2009 Италија Поцато, ФилипоФилипо Поцато (ИТА) Катјуша
2010 Швајцарија Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) Тим Саксо Банк
2011 Швајцарија Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) Леопард Трек
2012 Белгија Бонен, ТомТом Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ
2013 Швајцарија Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (SUI) РадиоШек-Леопард
2014 Словачка Саган, ПетерПетер Саган (СВК) Канондејл
2015 Обединето Кралство Томас, ГерајнтГерајнт Томас (ВБР) Тим Скај
2016 Полска Квјатковски, МихалМихал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај
2017 Белгија ван Авермет, ГрегГрег ван Авермет (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим
2018 Холандија Терпстра, НикиНики Терпстра (ХОЛ) Квик-Степ Флорс
2019 Чешка Штибар, ЗдењекЗдењек Штибар (ЧЕШ) Декојнинк-Квик Степ

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
5  Том Бонен (БЕЛ) 2004, 2005, 2006, 2007, 2012
4  Рик ван Лој (БЕЛ) 1964, 1965, 1966, 1969
3  Јан Рас (ХОЛ) 1979, 1980, 1981
 Фабијан Канчелара (ШВА) 2010, 2011, 2013
2  Еди Планкерт (БЕЛ) 1987, 1989
 Јохан Музеув (БЕЛ) 1992, 1998
 Андреј Чмил (БЕЛ) 1994, 2001

Победи по земја[уреди | уреди извор]

Победи Држава
38  Белгија
6  Холандија
4  Италија
3  Швајцарија
2  Германија
1 Австралија Австралија,  Обединето Кралство,  Данска ,  Молдавија,  Норвешка,  Полска,  Русија,  Словачка,  Чешка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „E3 Harelbeke eerste Vlaamse Worldtourwedstrijd volgend seizoen op vrijdag 23 maart“ (холандски). Nieuwsblad. 15 јуни 2011. Посетено на 31 јули 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]