Мант ла Жоли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мант ла Жоли
Mantes-la-Jolie
Мант ла Жоли се наоѓа во Франција
Мант ла Жоли
Координати: 48°59′26.88″ СГШ 1°43′01.92″ ИГД / 48.9908, 1.7172
Земја Франција
Регион Ил де Франс
Департман Ивлин
Округ Мант ла Жоли
Кантон Мант ла Жоли
Општ. заедница Мант ан Ивлин
Управа
 • Градоначалник (2004–2010) Мишел Вијале
Површина1 9,38 км2
Население (2006)2 42.365
 • Густина 45.165.245.202.559/км2
INSEE/Пошт. бр. 78361 / 78200
Надм. висина 17 м
(прос. 34 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Мант ла Жоли (француски: Mantes-la-Jolie, често едноставно нарекуван Мант) — општина во департманот Ивлин во регионот Ил де Франс во северниот дел на Франција. Се наоѓа во западните предградија на Париз, на околу 48,4 километри од центарот на градот. Мант ла Жоли претставува потпрефектура.

Население[уреди | уреди извор]

Ле Вал-Фуре, најголемиот станбен проект во општината, претставува едно големо гето и е главно населен со доселеници од Магреб — мнозинството од нив Мароканци и супсахарски доселеници, главно од Сенегал. Тој е најнова станбена област во Мант ла Жоли, изграден во шеесеттите и седумдесеттите, во кој денес живеат околу 28.000 жители од вкупно 45.000 во целата општина.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Мант ла Жоли е збратимен со:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]