Егои Мартинес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Егои Мартинес
Мартинес на Вуелта а Еспања 2008
Лични податоци
Цело имеЕгои Мартинес де Естебан
Роден15 мај 1978 (1978-05-15) (44 г.)
Ечари, Шпанија
Висина1,83 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
1999–2000 Каха Рурал
Професионални клубови
2001–2005
2006–2007
2008–2013
Еускалтел-Еускади
Дискавери Канал
Еускалтел-Еускади
Значајни победи
Тур де л’Авенир (2003)
Вуелта а Еспања, 1 етапа
Планински пласман (2006)
Последна промена
6 февруари 2014

Егои Мартинес де Естебан (шпански: Egoi Martínez de Esteban; р. 15 мај 1978 во Ечари-Аранац, Навара) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално од 2001 до 2013.[1] На неговиот прв Тур де Франс, Мартинес завршил 41. во генералниот пласман во 2004.

Мартинес се повлекол на крајот на сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
2005
4. ГП Мигел Индуран
2006
12. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 11
1. Jersey red.svg Планински пласман
3. Етапа 1 Критериум ду Дофине Либере
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапата 4 на Тур де Франс
2008
1. Планински пласман Трка околу Баскија
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапата 15 на Тур де Франс
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
Ја носел Jersey gold.svg на етапите 9-12
Ја носел Jersey white.svg на етапите 2, 3 и 5
2009
1. Планински пласман Тирено-Адријатико
1. Пласман Метас Волантес Трка околу Баскија
2. Класика примавера
44. Краен пласман Тур де Франс
2. Планински пласман
2010
Jersey polkadot.svg Планински пласман Критериум ду Дофине
2012
17. Краен пласман Тур де Франс

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 22
Jersey yellow.svg Тур 41 48 41 61 50 44 39 33 17
Jersey red.svg Вуелта 45 12 СО 9 52 СО 55 30

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Egoi Martinez faces retirement, says cycling has given far more to him than it has taken away“. VeloNation. VeloNation LLC. 28 декември 2013. Посетено на 28 декември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]