Матео Карара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матео Карара
Карара во 2011 година
Лични податоци
Цело имеМатео Карара
Роден25 март 1979(1979-03-25)(45 г.)
Алцано Ломбардо, Италија
Висина1,80 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2001–2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009–2012
Колпак-Астро
Де Нарди-Колпак
Лампре
Барловорлд
Лампре-Фондитал
Унибет.com
Квик Степ
Вакансолел
Значајни победи
Трка околу Луксембург (2010)
Последна промена
10 ноември 2013

Матео Карара (италијански: Matteo Carrara; р. 25 март 1979 во Алцано Ломбардо) — поранешен италијански професионален друмски велосипедист, кој возел како професионалец од 2001 година до 2012 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2000
1. Џиро дел Медио Брента
3. Гран Премио Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
4. Трка околу Нирнберг
2001
5. Трка околу Нирнберг
9. ГП Бруно Бегели
2002
7. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Лука
2003
1. Критериум д’Абруцо
4. Краен пласман Класик UNIQA
5. Трофео Матеоти
10. Гран при де Фурмие
Трка околу езерото Киншај
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Бодовен пласман
Трка околу Австрија
1. Етапа 5
1. Бодовен пласман
2004
2. Критериум д’Абруцо
3. Гран Премио де Лодио
4. Џиро дела Тоскана
5. Трофео Матеоти
2005
3. Краен пласман Трка околу Јапонија
3. Уркиола Игоера
6. Ронде ван Дренте
8. Копа Берноки
2006
2. Меморијал Чимури
5. Гран при Кјасо
6. Џиро ди Ломбардија
8. Копа Сабатини
9. Брабант Пејл
10. Милано-Санремо
2007
3. Краен пласман Трка Бриксија
4. Краен пласман Еускал Бициклета
4. Краен пласман Тур де Свис
5. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
8. Копа Уго Агостони
2008
10. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
2009
1. Краен пласман Сиркут де Лорена
5. Краен пласман Сетимана Сиклистика Ломбарда
5. Коле-По де Лоара
6. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. Париз-Камемберт
7. Трка околу Франкфурт
2010
1. Краен пласман Трка околу Луксембург
3. Краен пласман Сиркут де Лорена
5. Краен пласман Сетимана Сиклистика Ломбарда
6. Краен пласман Четири дена Динкерк
9. Краен пласман Трка Бриксија
2012
8. Краен пласман Волта а Каталуња

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]