Прејди на содржината

Серхио Пардиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серхио Пардиља
Пардиља на Рут ду Суд 2012
Лични податоци
Цело имеСерхио Пардиља Белон
Роден16 јануари 1984(1984-01-16)(40 г.)
Мембрилја,  Шпанија
Висина1,70 м
Маса57 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2005 Капрабо
Професионални клубови
2006–2008
2009–2010
2011–2012
2013-2014
2015-
Виња Мана-Кропу
Кармиоро НГК
Мовистар Тим
МТН Кубека
Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
2 јули 2018

Серхио Пардиља Бељон (шпански: Sergio Pardilla Bellón; р. 16 јануари 1984) — шпански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.[1]

Во октомври 2014 година, екипата Каха Рурал-Сегурос РГА објавила дека Пардиља ќе биде дел од нивната екипа за сезоната 2015.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
3. Краен пласман Сиркуито Монтањес
1. Етапа 4
2006
1. Етапа 10 Тур де л’Авенир
2008
2. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
1. Етапа 3
3. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
3. Субида а Уркиола
5. Синтуро де л‘Емпорда
2009
1. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Етапа 5
3. Краен пласман Сиркуито Монтањес
1. Етапа 6
7. Краен пласман Трка Бриксија
2010
1. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Етапа 3
2. Краен пласман Трка околу Австрија
3. Краен пласман Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1
3. Краен пласман Волта а Португал
6. Краен пласман Џиро дел Трентино
8. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
10. Џиро дел’Апенино
10. ГП Кантон Аргау
10. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2011
9. Краен пласман Вуелта а Бургос
1. Етапа 3 (ТТТ)
2012
1. Планински пласман Вуелта а Бургос
2. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Краен пласман Трка околу Австрија
2013
1. Етапа 4 Волта а Португал
3. Краен пласман Тур де Лангкави
6. Краен пласман Трка околу Британија
9. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2016
2. Краен пласман ГП Интернасионал Беирас е Сера да Естрела
2. Краен пласман Вуелта а Астурија
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
1. Етапа 5
3. Класика Примавера
5. Краен пласман Рут ди Сид
7. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
9. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2018
7. Краен пласман Вуелта а Астурија
10. Краен пласман Вуелта а Арагон

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 48 18
Тур
Vuelta СО 17 18 15

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Las fotos de los hombres del Caja Rural - Seguros RGA“ [The photos of the men of Caja Rural - Seguros RGA]. Biciciclismo (шпански). Cycling Total comunicación y servicios S.L. 2 јануари 2018. Посетено на 7 јануари 2018.
  2. „Кратки вести: Кристина Вочс официјална става крај, Каха Рурал-РГА го заокружува составот“. Cyclingnews.com. 30 октомври 2014. Посетено на 30 октомври 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]