Алберто Лосада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алберто Лосада
Лични податоци
Цело имеАлберто Лосада Алгвасил
ПрекарЛосли
Роден28 февруари 1982 (1982-02-28) (41 г.)
Барселона,  Шпанија
Висина1,80 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2006
2007–2010
2011–2017
Каику
Кес д’Епарњ
Катјуша
Последна промена
19 јануари 2018

Алберто Лосада Алгасил (шпански: Alberto Losada Alguacil; р. 28 февруари 1982 во Барселона) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2006-2017.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
3. Вуелта а Кантабрија
2006
2. Ескалада а Монтжуик
2009
10. Вуелта Чихуахуа Интернасионал
2010
7. Вуелта Сиклистика а Ла Риоха
2013
8. ГП Мигел Индураин
2015
8. Краен пласман Волта ао Алгарве

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 60 53 55 54 36 147
Jersey yellow.svg Тур 109 58 67
Jersey red.svg Вуелта 24 46 37 СО 42 31 59 72

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Losada announces retirement“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 16 ноември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]