Гијом Бонафон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гијом Бонафон
Лични податоци
Цело имеГијом Бонафон
Роден23 јуни 1987 (1987-06-23) (33 г.)
Валанс,  Франција
Висина1,84 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008 Аг2р-Ла Мондијал
Професионални клубови
2009–2016
2017-
Аг2р-Ла Мондијал
Кофидис
Последна промена
28 август 2018

Гијом Бонафон (француски: Guillaume Bonnafond; р. 23 јуни 1987) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1] Започнал со тренирање со екипата Аг2р-Ла Мондијал, подоцна придружувајќи се како аматер и од 2009 како професионален велосипедист.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Краен пласман Тур ду Валроми (јуниори)
3. Краен пласман Тур де Лорена (јуниори)
2006
10. Париз-Тур (младинци)
2007
3. Гран при де Вин ду Брулоа
9. Париз-Тур (младинци)
2008
1. Краен пласман Ронд де л’Изар
1. Етапа 4
1. Краен пласман Тур де По де Савоја
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2. Национално друмско аматерско првенство
2. Трка околу Берн
2. ГП Кристал Енерги
3. Класик Советере Пиринеи Атлантик
3. Флеш Ардени
3. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2012
2. Краен пласман Париз-Корез
7. Краен пласман Тур де л’Ен
2013
6. Краен пласман Тур ди Лимузен
2015
9. Краен пласман Тур ди Лимузен

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 87 90 107 54
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 58 26 88

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Гијом Бонафон“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]