Аксел Домон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аксел Домон
Домон на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеАксел Домон
Роден7 август 1990 (1990-08-07) (30 г.)
Валанс,  Франција
Висина1,79 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2009
2010–2012
2011
УК Обенас
Шамбери ЦФ
Аг2р-Ла Мондијал (стажант)
Професионални клубови
2013– Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
2 јануари 2019

Аксел Домон (француски: Axel Domont; р. 7 август 1990) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Пиколо Џиро ди Ломбардија
3. Краен пласман Џиро дел Фриули
8. Краен пласман Тур де По де Савоја
8. Краен пласман Ронде де л’Изар
9. Европско друмско првенство под 23 години
2012
5. Краен пласман Тоскана-Тера ди Чиклисмо
1. Етапа 5
7. Краен пласман Ронде де л’Изар
2014
1. Етапа 5 Сиркут де ла Сарт
Тур ди Лимузен
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Рут ди Сид

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 58 75 50
Jersey yellow.svg Тур 68 СО
Jersey red.svg Вуелта 48 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „AG2R La Mondiale (ALM) – FRA“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 24 јуни 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]