Денис Шаповалов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Денис Шаповалов
Shapovalov PM19 (29) (49308097027).jpg
Шаповалов на мастерсот Ролекс во Париз во 2019 година
Земја Канада
Место на живеењеНасау, Бахами
Роден на15 април 1999 (1999-04-15) (23 г.)
Роден воТел Авив, Израел
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001850000001,85 м
Професионалец2016
Игра солева рака (еднорачен бекхенд)
Тренер(и)Теса Шаповалова
Михаил Јужни[1]
ЗаработкаUS$ 6.391.083
Поединечно
Победи-порази125-100
Титули1
Највисок пласманБр. 10 (21 септември 2020)
Моментално местоБр. 12 (1 јули 2021)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3R (2019, 2021)
Ролан Гарос2R (2018, 2020)
ВимблдонQF (2021)
УС ОпенQF (2020)
Во двојки
Победи-порази34-37
Титули0
Највисок пласманБр. 44 (24 февруари 2020)
Моментално местоБр. 57 (17 мај 2021)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2R (2021)
Ролан Гарос1R (2020)
УС ОпенQF (2020)
Ажурирано на: 17 мај 2021.

Денис Викторович Шаповалов (хебрејски: דניס שפובלוב; руски: Денис Викторович Шаповалов); (15 април 1999, Тел Авив) — канадски професионален тенисер. Шаповалов моментално е рангиран во првите 15 во светот, и бил најмладиот кој влегол во првите 30 од 2005 година. Највисок пласман на АТП листата му било 10. место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Denis Shapovalov Overview“. ATPWorldTour.com. Посетено на November 3, 2019.