Беси Смит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Беси Смит.

Беси Смит (Bessie Smith) Чатануга, 15 април 1894Кларксдејл, 26 септември 1937) била американска блуз и џез пејачка.

Била најпопуларниа, а по многумина и најдобра блуз пејачка во 1920-те и 1930-те години.

Заедно со Луис Армстронг имала големо влијание на новите генерации на блуз пејачи, а во нејзината кариера и помогнала една од најстариите блуз пеjачки, Ма Рејни.

На врвот од славата (околу 19231933), продала два милиона плочи. Во 1926 година снимила филм Сент Луис блуз.

Настрадала во автомобилска несреќа, поради недостаток на крв. Причина за смрта било тоа што не сакале да ја примат во блиската болница за бели луѓе. Американскиот драматичар Едвард Олби по нејзината смрт напишал драма Смртта на Беси Смит.

Сент Луис блуз, 1929

Значење и влијание[уреди | уреди извор]

Една песна на Боб Дилан и „Бенд“ (The Band) од 1975 година е насловена „Беси Смит“.[1]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Albertson, Chris, Bessie (Revised and Expanded Edition), Yale University Press (New Haven). 2003. ISBN 978-0-300-09902-7.
 • Barnet, Andrea (2004). All-Night Party: The Women of Bohemian Greenwich Village and Harlem, 1913–1930. Chapel Hill, NC: Algonquin Books. ISBN 978-1-56512-381-6. Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).
 • Brooks, Edward, The Bessie Smith Companion: A Critical and Detailed Appreciation of the Recordings, Da Capo Press (New York). 1982. ISBN 978-0-306-76202-4.
 • Davis, Angela Y. (1998). Blues Legacies and Black Feminism: Gertrude Ma Rainey, Bessie Smith, and Billie Holiday. New York: Pantheon Books. ISBN 978-0-679-45005-4..
 • Feinstein, Elaine, Bessie Smith, Viking (New York). 1985. ISBN 978-0-670-80642-3.
 • Grimes, Sara, Backwaterblues: In Search of Bessie Smith, Rose Island Pub. (Amherst). 2000. ISBN 978-0-9707089-0-8.
 • Kay, Jackie, Bessie Smith, Absolute (New York). 1997. ISBN 978-1-899791-55-2.
 • Manera, Alexandria, Bessie Smith, Raintree (Chicago). 2003. ISBN 978-0-7398-6875-1.
 • Martin, Florence, Bessie Smith, Editions du Limon (Paris). 1994. ISBN 978-2-907224-31-4.
 • Palmer, Tony, All You Need is Love: The Story of Popular Music, Grossman Publishers/Viking Press (New York). 1976. ISBN 978-0-670-11448-1.
 • Welding, Pete; Byron, Tony (editors), Bluesland: Portraits of Twelve Major American Blues Masters, Dutton (New York). 1991. ISBN 978-0-525-93375-5.

Наводи[уреди | уреди извор]