Сјон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sjón
Sjón
Роден/аSigurjón Birgir Sigurðsson
27 август 1962(1962-08-27)(61 г.)
Reykjavík, Iceland
ЗанимањеPoet
Novelist
Lyricist
НационалностIcelandic
ЖанрFiction
Surrealism
Значајни делаThe Blue Fox (2003)
From the Mouth of the Whale (2008)
I've Seen It All (2000)
Сјон на фестивалот „LiteratureXchange“ во Архус (Данска 2019)

Сигурјон Биргир Сигурдсон (роден на 27 август 1962 година), познат како Сјон ( /ʃ ɔː n / SHAWN; што значи „глетка“ но е и кратенка од неговото прво име), е исландски поет, романописец и текстописец. Сјон често соработува со пејачката Бјорк и настапувал со Шугаркјубс како Џони Триумф. Неговите дела се преведени на 30 јазици.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден во Рејкјавик, Исланд, Сјон ја започнал својата писателска кариера рано и ја објавил својата прва поетска збирка, Санир (Визии), во 1978 година. Тој бил еден од основачите на нео-надреалистичката група Медиса и станал значаен во културната сцена во Рејкјавик.[2]

Активен е на исландската музичка сцена уште од почетокот на 1980-тите, Сјон има соработувано со многу од најпознатите уметници од тоа време и настапувал како гостин вокалист за Sugarcubes 12 во"сингл" Luftgitar " уште во 1987 година под името Џони Триумф. Овој настап бил придружен со музичко видео на Сјон како свири на воздушна гитара со Бјорк и Еинар Ирн Бенедиксон. Сјон повремено го повторува овој свој настап. На пример за последниот бис на концертите на „Шугаркјубс“, вклучувајќи го и еднократното шоу на бендот во 2006 година во Рејкјавик.

Сјон настапил во документарниот филм Inside Björk . Во 2007 година придонел за оригиналната приказна и го напишал сценариото за анимираниот филм „Anna and the Moods". Бил дел и од глумечката екипа, толкувајќи го ликот д -р Артман.[3]

Од август до декември 2021 година, Сјон пресојува во Швајцарија како „писател во резиденција“ на Литературхаус Цирих и Фондацијата PWG во Цирих.[4]

Сјон живее и работи во Лондон . Во моментов престојува со сопругата и двете деца во Рејкјавик.

Дела[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

 • Челична ноќ („Stálnótt“, M l og menning, 1987)
 • Ангел, Стовехат и јагоди ("Engill, pípuhattur og jarðarber", Mál og menning,1989)
 • Ноќ на лимонот (Greyhound Press, 1993)
 • Направено во тајност / ме видоа твоите очи („Augu þín sáu mig“, M l og menning, 1994)
 • Приказната за големата капа ("Sagan af húfunni fínu", M l og menning, 1995)
 • Нами и неговите седум глави („Нејми и хафушин сö“, Мол и менинг, 2000)
 • Со треперење солза ("Með titrandi tár", M l og menning, 2001)
 • Приказната за чудната птица („Sagan af furðufugli“, M l og menning, 2002)
 • Сината лисица („Скуга-Балдур“, Бјартур, 2003)
 • Муза што шепоти / Расипникот од Арго („Аргоарфлин“, Бјартур, 2005)
 • Од устата на китот / чудата на самракот („Rökkurbýsnir“, Бјартур, 2008)
 • Месечен камен - момчето кое никогаш не било („Mánasteinn - drengurinn sem aldrei var til“, JPV/Forlagið, 2013)
 • CoDex 1962 (JPV/Forlagið, 2016)
 • Пченкарнозлатна коса, сиви очи ("Korngult hár, grá augu", JPV/útgáfa, 2019)

Поезија[уреди | уреди извор]

 • Визии ("Санир", 1978)
 • Мадона (1979)
 • Биргита (Медиса, 1979)
 • Како се води љубов со рацете? (со Matthías Sigurður Magnússon) ("Hvernig elskar maður hendur?" , Медиса, 1981)
 • Велосипедот на слепиот ("Reiðhjól blinda mannsins", 1982)
 • Книга на илузии („Сјонхверфингабокин“, Медаса, 1983)
 • О, нели е диво? (Медиса, 1985)
 • Замоци за играчки. На На ("Лејкфангакасталар", Медиса, 1986)
 • Момчето со рендгенски очи, песни од 1978 до 1986 година („Drengurinn með röntgenaugun“, M l og menning, 1986)
 • има нешто што не можам да го запаметам за облаците („mang man ekki eitthvað um skýin“, M l og menning, 1991)
 • нејасни фигури ("myrkar fígúrur", M l og menning, 1998)
 • песната на собирачот на камења ("söngur steinasafnarans", Бјартур, 2007)
 • Собрани песни 1978–2008 („јошафан 1978–2008“, Бјартур, 2008)

Соработки со Бјорк[уреди | уреди извор]

 • „ Изобел “ на албумот Пост (1995)
 • " Bachelorette " и " joga " од албумот хомогени (1997)
 • Текстови за песните прикажани во филмот Танчерка во темнината и нејзиниот саундтрак, Селмасонгс, напишани во соработка со Ларс фон Трир (2000)
 • „ Океанија “, напишана за церемонијата на отворање на Летните олимписки игри 2004 и прикажана на албумот Медула (2004)
 • " Wanderlust " на албумот Волта (2007)
 • „ Песната на кометата “ вклучена во филмот Муминс и брканица на кометата (2010)
 • " Космогонија ", " Вирус " и "Солстис" на албумот Биофилија (2011)

Филм[уреди | уреди извор]

 • Масакр на гледање кит во Рејкјавик (2009) (сценарио и ко екранизација)
 • Северниот човек (се очекува 2022 година) (ко-писател со Роберт Егерс )
 • Јагне (2021) (ко-писател со Валдимар Јохансон)

Награди[уреди | уреди извор]

Добитник е на наградата за литература на Нордискиот совет 2005 година
 • 1995: Награда за култура на весникот ДВ за литература во тајност
 • 1998: Фонд за писатели на исландската радиодифузна служба за придонес во исландската литература
 • 2002: Награда за култура на весникот ДВ за литература за „Солза што трепери“
 • 2005: Награда за литература на Нордискиот совет за Сината лисица
 • 2005: Награда на исландските книжари за Роман на годината за „Муза што шепоти“

Сјон бил номиниран за Оскар и Златен глобус за песната „ Ги видов сите “ од филмот „Танчерка во мракот“ .[5]

Во 2016 година Сјон станал третиот писател избран да соработува на проектот „Библиотека на иднината“.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Sjonorama“. Web. Посетено на 28 February 2013.
 2. „literature.is - Höfundar“. Web. Bjartur. Архивирано од изворникот на 2012-03-23. Посетено на 28 February 2013.
 3. „Anna and the Moods“. Web. CAOZ Ltd. Архивирано од изворникот на 2013-05-20. Посетено на 28 February 2013.
 4. https://www.writers-in-residence.ch
 5. „Awards - Sjonorama“. Web. Посетено на 28 February 2013.
 6. Cowdrey, Katherine (October 14, 2016). „Icelandic writer Sjón named next Future Library contributor“. The Bookseller.