Косуке Накамура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Косуке Накамура
中村 航輔
Лични податоци
Роден на 27 февруари 1995(1995-02-27)(29 г.)
Роден во Кита, Токио, Јапонија
Висина 1.84 m[1]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Кашива Рејсол
Број 23
Младинска кариера
2001–2004 Коала фудбалски клуб
2004–2012 Кашива Рејсол млади
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013– Кашива Рејсол 79 (0)
2014J.Лига П-22 (позајмен) 3 (0)
2015Ависпа Фукуока (позајмен) 20 (0)
Репрезентација
2011 Јапонија под-17 9 (0)
2016 Јапонија под-23 6 (0)
2017– Јапонија 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 December 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 July 2018

Косуке Накамура (中村 航輔, Nakamura Kōsuke, роден на 27 февруари 1995) е јапонски фудбалер кој настапува за ФК Кашива Рејсол.

Нацинален тим[уреди | уреди извор]

Во јуни 2011 година, Накамура бил избран како дел од Национална репрезентација на Јапонија под-17 години за Светското првенство за фубдалери до 17 години во 2011 година, каде тој одиграл 4 натпревари. Во август 2016 година, тој беше повикан во Националната репрезентација на Јапонија под-23 за Летните олимписки игри 2016 година и тој одиграл 2 натпревари.

Во мај 2018 година тој бил повикан во сениорската репрезентација за Светското првенство во фудбал во 2018 година во Русија.[2]

Кариерни статистики[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на 28 February 2019 [3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 19 June 2018.
  2. „World Cup 2018: All the confirmed squads for this summer's finals in Russia“.
  3. Nippon Sports Kikaku Publishing inc./日本スポーツ企画出版社, "J1&J2&J3選手名鑑ハンディ版 2018 (NSK MOOK)", 7 February 2018, Japan, ISBN 978-4905411529 (p. 36 out of 289)
  4. Nippon Sports Kikaku Publishing inc./日本スポーツ企画出版社, "2017 J1&J2&J3選手名鑑 (NSK MOOK)", 8 February 2017, Japan, ISBN 978-4905411420 (p. 68 out of 289)
  5. Косуке Накамура на soccerway. Посетено на 12 March 2016.