Казујоши Миура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Казујоши Миура
Лични податоци
Роден на 26 февруари 1967(1967-02-26)(57 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Yokohama FC
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982 Juventus
1982–1985 Santos
1986 Matsubara
1987 Brasil
1987–1988 XV Novembro-Jaú
1989 Coritiba
1990 Santos
1990–1998 Verdy Kawasaki
1994–1995Genoa
1999 Croatia Zagreb
1999–2000 Kyoto Purple Sanga
2001–2005 Vissel Kobe
2005– Yokohama FC
2005Sydney
Репрезентација
1990–2000 Јапонија Јапонија 89 (55)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Казујоши Миура (роден 26 февруари 1967) — јапонски фудбалер.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1990 3 0
1991 2 0
1992 11 2
1993 16 16
1994 8 5
1995 12 6
1996 12 6
1997 19 18
1998 1 0
1999 0 0
2000 5 2
Вкупно 89 55

Надворешни врски[уреди | уреди извор]