Дискоболија Гроѓиск Вјелкополски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дискоболија
Целосно име Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
Основан 1922
Распаднат
Стадион стадион Дискоболија
Капацитет 5.383
Лига IV liga
2006-07 3-ти Orange Ekstraklasa
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Дискоболија Гроѓиск Вјелкополски (полски: Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski) е полски фудбалски клуб од Гроѓиск Вјелкопољски.

Најпознати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]