Кинески Татари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Chinese Tatars
Вкупен број
3,556 (2010)
Подрачја со значајно население
НР Кина (Синѓанг)
Јазици
Татарски, руски, мандарински
Вероисповед
Ислам

 

Кинеските татари (поедноставен кинески: 塔塔尔族; татарски: Кытай татарлары - Китај татарлари) ― една од 56-те народносни групи службено признати од НР Кина.

Нивните предци се волшкотатарските трговци кои престојувале претежно во Синѓанг и Кримските Татари кои страдале од протерувањето на Јосеп Сталин во 40-тите години на 20 век.

Бројот на кинески Татари изнесувал 3.556 заклучно со 2010 година и тие живеат главно во градовите Јининг, Таченг и Урумќи во Синѓанг. Нивна титуларна татковина е селото Дакуан Татар во округот Китај во автономната префектура Чанѓи Хуј, Синѓанг.[се бара извор]

Кинеските Татари зборуваат архаична варијанта на татарскиот јазик, незафатена од позајмици во 20 век и ја користат арапската варијанта на татарската азбука, која опаднала во СССР во 30-тите години на минатиот век. Бидејќи е опкружен со говорители на други турски јазици, кинескиот татарски делумно ја менува татарската висока самогласна инверзија. Тие немаат систем за пишување.[1]

Кинеските Татари се сунитски муслимани.[2]

Џадидски училиштата биле основани во Синѓјанг за кинеските Татари на почетокот на 20 век.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Цитати[уреди | уреди извор]

  1. Minglang Zhou (2003). Multilingualism in China: the politics of writing reforms for minority languages, 1949-2002. Volume 89 of Contributions to the sociology of language (изд. illustrated.). Published Walter de Gruyter. стр. 183. ISBN 3-11-017896-6. Посетено на 1 January 2011.
  2. „Joshua Project - Tatar of China Ethnic People Profile“.
  3. Ondřej Klimeš (8 January 2015). Struggle by the Pen: The Uyghur Discourse of Nation and National Interest, c.1900-1949. BRILL. стр. 80–. ISBN 978-90-04-28809-6.

 

Извори[уреди | уреди извор]