Прејди на содржината

Монголци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Монголи)
Монголци

Монгол
Податотека:Manduhai Poststamp.jpg
Вкупен број
~10 милиони
Подрачја со значајно население
 Монголија3,100,000[1]
 Кина5,810,000[2]
 Русија621,827[3]
 Јужна Кореја34,000[4]
 САД15,000–18,000[5]
 Чешка7,515[6]
 Јапонија5,401[7]
 Германија3,852[7]
 Обединето Кралство3,701[7]
 Франција2,859[7]
 Турција2,645[7]
 Казахстан2,523[7]
Јазици
монголски јазик, кинески јазик и руски јазик
Вероисповед
Доминантно тибетски будизам
Сродни народи
Даури, Монгуори и турко-монголски народи

Монголци (монголски: Mongɣul; кирилица: Монгол) — монголски народ што живеат во Монголија, НР Кина (Внатрешна Монголија), Русија и Киргистан. Монголците зборуваат на монголски јазик, службениот јазик на Монголија.

Дефиниција

[уреди | уреди извор]

Монголскиот народ, грубо може да се подели на две подгрупи: источни и западни Монголци. Во поширока смисла, со поимот монголски народ се означува секое население што зборува еден од монголските јазици.

Името Монголци за првпат се појавило во 8 век во записите на Кинезите. На почетокот со тој поим се означувало мало и незначително племе што живеело во регионот околу реката Онон. Во 13 век, со терминот почнало да се означува поголема група на монголски и туркиски племиња обединети и управувани од Џингис Хан.[8]

Точното потекло на монголските јазици не е познато.

Распространетост

[уреди | уреди извор]

Денес, Монголците живеат во Монголија, Кина, Внатрешна Монголија, Русија и неколку останати азиски земји.

Називот на населението и на племињата се различни во зависност од земјите. Тумати, Чахари, Ордоси, Баргути, Бурјати, Дорбеди, Торгуди, Дариганганци, Уземчинци, Бајиди, Хотонци, Мјангадци, Захчинци, Дархади и Ојрати се сите називи за монголски племиња.

Монголија

[уреди | уреди извор]

Населението на Монголија се состои од 92,6 % монголци, поточно 2,7 милиони луѓе. Помеѓу нив, Халха, Уријанхај и Бурјатите се бројат како источни Монголци. Ојратите се вбројуваат во западни Монголци.

Монголија и Внатрешна Монголија

Кинескиот попис од 2000 година покажа дека во НР Кина живеат 5,8 милиони Монголци. Најмногу од нов живеат во Внатрешна Монголија, потоа во покраината Љаонинг. Мали монголски заедници можат да се пронајдат и во покраините што се граничат со овие две.

Во Русија, Бурјатите се сметаат за дел на Монголците. Западните Монголци како што се Ојратите живеат во Калмикија и сочинуваат 53.3 % од населението.[9]. Алтајскиот народ се етнички Монголци, но зборуваат туркиски јазик. Тие бројат милион луѓе.

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-12-29. Посетено на 2011-09-11.
  2. The Mongolian Ethnic Group (China.org.cn June 21, 2005)
  3. 2,656 Mongols proper, 445,175 Buryats, 173,996 Kalmyks (Russian Census (2002))
  4. 'Korean Dream' fills Korean classrooms in Mongolia“, The Chosun Ilbo, 2008-04-24, Архивирано од изворникот на 2008-09-23, Посетено на 2009-02-06
  5. Bahrampour, Tara (2006-07-03). „Mongolians Meld Old, New In Making Arlington Home“. The Washington Post. Посетено на 2007-09-05.
  6. „Latest numbers show 7,500 Mongolians working in Czech Republic“, Mongolia Web, 2008-02-19, Архивирано од изворникот на 2017-06-30, Посетено на 2008-10-04
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Mongolia National Census 2010 Provision Results. National Statistical Office of Mongolia (in Mongolian.)
  8. „Mongolia: Ethnography of Mongolia“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 2007-07-22.
  9. „Kalmyks“. World Directory of Minorities and Indigenous Peoples. 2005. Посетено на 2008-05-18.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]