Бурјати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бурјати
Забайкальские буряты.jpg
Вкупен број на населението

500,000

Региони со значително население
Русија, Монголија
Јазици
бурјатски, руски
Религии
Тибетски будизам ("Ламаизам"), Шаманизам
Поврзани етнички групи
други монголски народи
Традиционална бурјатска носија

Бурјатите се народ со околу 436.000 луѓе и е најголема етничка малцинска група во Сибир и се воглавно концентрирани ви нивната татковина, Бурјатија. Тој народ е најсеверниот поважен монголски народ[1] . Бурјатите споделуваат голем број на обичаи со монголските народи, како што се номадски начин на живот и живеење во јурта. Денес, поголемиот дел на бурјатите живеат во и околу градот Улан Уде, главниот град на сојузната република Бурјатија во Русија. Тие зборуваат дијалект на монголскиот јазик наречен бурјатски јазик[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The New Encyclopædia Britannica, 15th Edition. (1977). Vol. II, p. 396. ISBN 0-85229-315-1.
  2. http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90485