Голема Монголија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот, видете Монголија (појаснување)
Монголски територии

Голема Монголија е географска област што е претежно населена со монголци. Во тој регион вклучени се териториите на денешна Монголија, Внатрешна Монголија и Бурјатија во Русија.

Луѓето во овој регион ги споделуваат заедничките културни вредности на монголците и зборуваат на некои од дијалектите на монголскиот јазик. Освен во Монголија, во сите останати региони монголците се малцинство.


Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]