Ајмаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Историја на Монголија
Mongol dominions1.jpg
Пред Џингис Кан
Монголско царство
Ханати
- Чагатајски ханат
- Златна Орда
- Илханат
- Династија Јуен
Тимуридско царство
Могулско царство
Кримски ханат
Сибирски ханат
Ѕунгари
Династија Чинг
Република Кина
Монголска Народна Република (Надворешна Монголија)
Современа Монголија
Менгџијанг (Внатрешна Монголија)
Народна Република Кина (Внатрешна Монголија)
Бурјатска Монголија
Калмичка Монголија
Хазарски Монголци
Ајмачки Монголци
Хронологија
уредиАјмаци е термин што се користи за означување номадски или полу-номадски племиња со мешани монголско и иранско потекло. Племињата живеат во северен и северозападен Авганистан и Иран[1].

Тие се блиски со Хаџарите и во мал степен со таџиците. Тие живеат во оијраубуте: Гор, Ферах, Херат, Бадгис, Фарјаб, Џовзџан и Сар е Пол. Името потекнува од монголскиот назив за племе.

Тие се познати како чахар или (четирите) ејмаки, бидејќи биле четири племиња: тајманците, ферозхоите, темурите и џамшидите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Janata, A.. „AYMĀQ“. Енциклопедија „Ираника“. Изд. Ехсан Јаршатер]. САД: Универзитет „Колумбија“.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Мекгрегор, Централна Азија, (Калкута, 1871)