Стараја Руса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стараја Руса
Катедралниот плоштад
Катедралниот плоштад
Катедралниот плоштад
Грб на Стараја Руса
Грб
Mестоположба
Координати

57°59′″N, 31°21′″E

Општи податоци
Име

Стараја Руса
руски: Ста́рая Ру́сса
Поштенски број 175200...175207
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Редкин Јуриj Иванович
Географија
Население
Население 33 335 жители (2008)

Стараја Руса (на руски: Ста́рая Ру́сса) — староруски град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област и е трет по големина во областа.

Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 33 335 жители (2008). Сместен е на вливот на реката Порусja во реката Полист, на 99 км јужно од Велики Новгород. Познат е по своите лековити бањи, чија минерална вода се користела за лековити цели.

Население[уреди | уреди извор]

Година 1926 1959 1989 2002 2008
Население 21 511 25 409 40 282 35 511 33 335

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Реката Полист