Википедија на чувашки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на чувашки јазик
Logo of the Chuvash Wikipedia
Адреса мрежен енциклопедиски проект
Достапно на чувашки јазик
Седиште Мајами
Сопственик Фондација Викимедија
Мрежно место http://cv.wikipedia.org/
Комерцијално не
Регистрација опционално


Википедија на чувашки јазик (Чăваш Википедийĕ) е издание на Википедија, дел од Фондација Викимедија, која објавува статии на чувашки јазик. Оваа Википедија е основана на 22 ноември 2004 година. На 4 октомври 2010 година имала 11,451 статии.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]