Википедија на арапски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арапска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наарапски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://ar.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително
Пуштено9 јули 2003; пред 20 години (2003-07-09)[1]

Арапска Википедија е издание на Википедија на арапски јазик, дел од Фондација Викимедија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ahmad, Abdullah (September 2013). „Arabic Wikipedia: Why it lags behind“. Asfar e-Journal. London, UK. ISSN 2055-7957. Посетено на 23 December 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]