Википедија на персиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Википедија на персиски јазик
Wikipedia-logo-v2-fa.svg
URL http://fa.wikipedia.org
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици персиски
Сопственик Викимедија Фондација

Википедија на персиски јазик (персиски: ویکی‌پدیای فارسی) е верзија на Википедија, која што е достапна на персиски јазик и е слободна енциклопедија, која денес има преку 100,000 статии[1] и го завзима 33-то место на листата на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]