Википедија на литвански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на литвански јазик
Wikipedia-logo-v2-lt.svg
URL http://lt.wikipedia.org
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици литвански
Сопственик Викимедија Фондација

Литванската Википедија (литвански: Lietuviškoji Vikipedija) е верзија на Википедија која што е достапна на литвански јазик, и е слободна енциклопедија, која денес има преку 100,000 статии[1] и го завзема 30-то место на листата на Википедии по бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]