Википедија на литвански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на литвански јазик
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно налитвански
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://lt.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Литванската Википедија (литвански: Lietuviškoji Vikipedija) е верзија на Википедија која што е достапна на литвански јазик, и е слободна енциклопедија, која денес има преку 100,000 статии[1] и го зазема 30-то место на списокот на Википедии по бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]